Kuğu Gölü balesi, İzmir’de seyirciyle buluştu

T24 Kültür-Sanat

Klasik bale repertuvarının en ikonik eserlerinden biri olan Kuğu Gölü balesi, İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Bornova Necdet Aydın Sahnesi’nde ilk kez izleyiciyle buluştu.

Pyotr Ilyich Tchaikovsky‘nin ilk bale çalışması olarak bilinen Kuğu Gölü, 1877 yılında Bolshoi Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde karmaşık müziği ve hatırlanamaz koreografisiyle eleştirilse de zaman içinde bale denince akla ilk gelen eser haline geldi.

Bu ilk gösterimde İzmirli izleyicilerle birlikte eseri izleyen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk şunları belirtti; “En popüler fakat sahnelenmesi bir o kadar da meşakkatli eserlerden birisidir Kuğu Gölü. Bana kalırsa bu eserin en önemli cazibesi eseri ilk kez deneyimleyecek izleyicilerimiz kadar eseri daha önceden çok kez izlemiş izleyicilerin de ilk günkü heyecanla bu anı beklemesi. Bu eserde dikkat edilmesi, izlenmesi, dinlenmesi ve duygulanılması gereken o kadar çok öğe var ki; her temsil izleyici için yeni deneyimleri de beraberinde getiriyor. Bu yılki Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nde de Kuğu Gölü prodüksiyonunu izleyicilerle buluşturacağımız için heyecanlıyız. Efes’in tarihi ve büyüleyici örtüsü altında Kuğu Gölü balesinin sahnelenmesine tanık olmalarını yürekten isteriz.”

Kuğu Gölü, Prens Siegfried ve Odette‘nin romantik ve trajik aşk hikayesini anlatırken, İspanyol, Rus, Macar ve İtalyan yerel melodileri ile zenginleştirilmiş teması ile seyircileri büyülüyor. Eserin etkileyici dekor ve kostümleri, doğaüstü atmosferini çarpıcı bir şekilde yansıtıyor.

Başrollerini, Odette-Odile rolünde Cansu Polat, Prens Siegfried rolünde Çağın H. Özideş, Von Rothbart rolünde Ş. Boğaçhan Bozcaada, Kraliçe Prens Siegfried’in Annesi rolünde Çisil Bozcaada ve Öğretmen Wolfgang rolünde H. Altan Kılınç’ın paylaştığı bu ilk gösterimde salonu dolduran sanatseverler tarafından büyük ilgi gören ve dakikalarca ayakta alkışlanan eser; M. Petipa ve L. Ivanov’dan sonra G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy koreografisiyle iki perde olarak 2, 4, 7, 9 ve 11 Mayıs 2024 tarihlerinde İzmirli sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Dekor tasarımının Çağda Çitkaya, kostüm tasarımının Nursun Ünlü, ışık tasarımının Oğuz Murat Yılmaz tarafından üstlenildiği eserde Şef Tolga Taviş, başkemancı Kemal Tören eşliğindeki İZDOB orkestrasını yönetiyor.

Eserin biletleri Bornova Kültür ve Sanat Merkezi gişesinden ve online olarak biletinial.com adresinden temin edilebilir. İzmir Devlet Opera ve Balesi sezon etkinlik programı ile ilgili detaylara kurumun sosyal medya hesaplarından ve operabale.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir